logotypelogotype2
poczta   bip

Wyprawa do naszych przybranych dziadków

Czuwaj! 


18.11.2017 licznym gronem zuchów, kadry i rodziców wyruszyliśmy do Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Czarnej Białostockiej. Zanim jednak dotarliśmy do celu naszej podróży odwiedziliśmy pomnik poświęcony bohaterom poległym podczas II wojny Światowej. Zapaliliśmy znicze i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Po tym, jakże ważnym momencie „przenieśliśmy się w czasie” i odczytaliśmy list od samego gen.Józefa Piłsudskiego, który powierzył nam zuchom, istotne zadanie. Tym samym rozpoczęliśmy całodzienną grę zuchową. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę.
W Wólce Ratowieckiej, nasi „przybrani dziadkowie” przyjęli nas z otwartymi ramionami a my przygotowaliśmy przedstawienie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej prezentacji nie zabrakło piosenek, tańców i przepięknej recytacji. Po gromkich brawach wszyscy wspólnie pośpiewaliśmy patriotyczne piosenki. Miło było zobaczyć uśmiech na twarzy niejednego dziadka. Niedługo potem zrobiliśmy sobie zasłużoną przerwę i zjedliśmy prowiant popijając ciepłą herbatą. To nie był jednak koniec atrakcji!
Kolejnym punktem naszej zbiórki była gra patrolowa. Determinacji do wygranej nie było końca. Ostatecznie każda grupa wykonała swoje zadania i wszystkie zuchy zdobyły sprawność Piłsudczyka. Z uśmiechem od ucha do ucha wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną.

 

 dh Emilia Szkobodzińska

Urodziny gromady zuchowej

Czuwaj !


26 października 101 Gromada Zuchowa „Przyjaciele dalmatyńczyków” obchodziła swoje piąte urodziny. Wszystkie zuchy dowiedziały się jak i kiedy powstała nasza gromada. Poznały również historię nazwy naszej jednostki, którą opowiedziała dh. phm. Aleksandra. Przeczytaliśmy również książkę opowiadającą o 101 dalmatyńczykach i na jej podstawie ustaliliśmy nazwy nowopowstałych szóstek. Poza tym, każdy zuch miał okazję spróbować swoich sił w „dalmatyńczykowych” konkurencjach. Walka o zwycięstwo była bardzo zacięta.
Na naszej zuchowej zbiórce nie mogło zabraknąć również niespodzianki. Szesnaścioro nowych zuchów, przy śpiewie hymnu zuchowego, otrzymało chusty naszej gromady, a na koniec, wszyscy odśpiewaliśmy „Sto lat” i zjedliśmy piękny, biało-czarno-czerwony tort. Każdy uczestnik został również obdarowany pyszną, urodzinową galaretką, którą przygotowała zuchenka Patrycja Antonowicz.
Czas tej zbiórki był niezwykły i pozostanie w naszych wspomnieniach na długo. Teraz, wspólnie rozpoczęliśmy szósty rok naszej zuchowej przygody!


dh Emilia Szkobodzińska

Zakończenie roku zuchowego

KOLEJNY ROK NASZEJ WSPÓLNEJ PRACY, ZABAWY i PRZYGODY

ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY!!!


10 czerwca spotkaliśmy się w białostockim parku i tam uroczyście przyjęliśmy do Naszej Gromady dh Emilię, która już wcześniej zaprzyjaźniła się nami i od dwóch miesięcy aktywnie uczestniczyła w zbiórkach. Nadszedł więc czas, aby nadać Jej nasze barwy.
W obecności zgromadzonych świadków: zuchów, przybocznych i rodziców, dh Ola wręczyła dh Emilii naszą łaciatą chustę. Nie było lekko. Podobnie jak każdy z nas, dh Emilia musiała złożyć obietnicę, że będzie szanowała nasze barwy. To był warunek, aby mogła dołączyć do Naszej Gromady. Stało się! Dh Emilka jest w naszej zuchowej rodzinie!
Kolejnym etapem terenowej zbiórki, była gra miejska z mapą w ręku. Podzieleni na mniejsze zastępy mieliśmy odszukać wskazane punkty i wykazać się postawą godną zucha - osoby, która kocha Boga i Polskę. Jest dzielna i mówi prawdę. Pamięta o swoich obowiązkach. W obecności której inni czują się dobrze. Osoby gotowej na to, aby przełamywać swoje słabości i starającej się być coraz lepszym. Wyraziliśmy to m.in: sprzątając śmieci w centrum Białegostoku, przeprowadzając wywiady z napotkanymi przechodniami, robiąc zdjęcia z życzliwymi ludźmi, poszukując historycznych wiadomości na temat naszego miasta, bijąc rekordy przy zadaniach sportowych, by wreszcie pokazać, że wiemy jaką postawę należy przybrać w uroczystym miejscu i w uroczystej sytuacji.
Tego dnia Adam Mojsak i Alex Jabłoński złożyli obietnicę zuchową. Tym samym dołączyli do członków Związku Harcerstwa Polskiego. Dodatkowo, Alex Jabłoński, Iza Kozłowska i Gabrysia Walendziuk zdobyli stopień zuchowy - "pierwszą gwiazdkę" zucha ochoczego.
Końcowym etapem zbiórki było wspólne świętowanie i brykanie w parku trampolin Jumper.


pwd. Monika Mojsak

 

Majowy zlot Hufca ZHP

W dniach 19-21 maja, w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka,
odbył się ZLOT HUFCA ZHP pod hasłem:
BĄDŹ GOTÓW!!!

Nasza Gromada już na trzy miesiące wcześniej przygotowywała się do tego wydarzenia wykonując zadania przedzlotowe. Były one nietuzinkowe i angażujące nas wszystkich. Dzięki wzajemnej współpracy uzyskaliśmy I miejsce w ogólnej klasyfikacji zadań przedzlotowych. Nasze zuchy wykonały m.in. prace plastyczne o tematyce przyrodniczej i nagrały filmik pod hasłem: "Bądź Gotów!" Efektem tej pracy pragniemy pochwalić się na naszej szkolnej stronce i przy okazji podziękować rodzicom za wkład i zaangażowanie w powstanie tego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=Z96jW6UWi3E

Gdy już nadszedł długo oczekiwany zlot, największą frajdą było spanie w namiotach i udział w różnorodnych zajęciach. Podczas tych zajęć zamieniliśmy się w prawdziwych skautów zdobywających sprawności. Część zuchów wybrała zadania sportowe, np. ściankę wspinaczkową i wspinanie się "pod niebo" po skrzynkach. Inni zaś woleli działania plastyczne, takie jak np. rzeźbienie w mydle. Mogliśmy też być fotomodelami przymierzając różne stroje i robiąc zabawne miny do zdjęć. Na zakończenie zlotu każdy zuch otrzymał wyjątkową sprawność, tzw. wersję limitowaną zaprojektowaną specjalnie na zlot, a mianowicie "Mistrza sprawności", która przyozdobiła mundurki. Atrakcją zlotu był też koncert zespołu: "Wszyscy byliśmy harcerzami". Zuchy, harcerze i instruktorzy bawili się wyśmienicie. Zagrano wiele harcerskich przebojów, a także piosenek, które nie były znane białostockiej publiczności. Rozentuzjazmowani słuchacze dali się porwać w pełen emocji taniec pod sceną. Setki osób śpiewały i bawiły się razem, nasze zuchy oczywiście też ;)

Na zakończenie wspomnę o ostatnim zadaniu przedzlotowym: należało stworzyć krótką scenkę o wybranej sprawności do zlotowego "LipDuba". Ostatniego dnia zlotu, zaraz po śniadaniu, zaczęliśmy się przygotowywać do kręcenia filmu. Każdy patrol, w oczekiwaniu na nadejście kamery, doskonale bawił się swoją charakteryzacją. Zuchy z naszej gromady wcieliły się w role "majsterklepek". Zapraszamy do odnalezienia nas w nakręconym filmie. Mała podpowiedź: znakiem rozpoznawczym są koszule w kratę, bandamki, czapki na bakier i narzędzia do majsterkowania.

https://www.facebook.com/hufiec.bialystok/videos/1526988304030286/

Ciekawostki ze zlotu:
Na zlocie zjedliśmy 255 kg bigosu, 800 bochenków chleba, 172 kg sera i 174 kg szynki.
Wszyscy spaliśmy w 222 namiotach.
W drogę powrotną do domu zabrało nas 16 autokarów.
Podczas nakręconego "LipDuba" zaprezentowaliśmy 51 sprawności.


dh Monika Mojsak

 

Rajd Śladami Powstańców Styczniowych

 Nasza Gromada  zuchowa 04.03.2017 r. wzięła udział w  Rajdzie: „Śladami Powstańców Styczniowych”. Do przejścia mieliśmy 6 km po Supraślu. Po drodze wykonywaliśmy zadania, te łatwe i te trudniejsze. Pogoda i humor nam dopisały, a w drodze towarzyszyły nam zuchowe piosenki. Na ostatnim punkcie czekała na nas pyszna grochówka i kiełbaski z ogniska. Każdy zuch dostał pamiątkowy certyfikat i znaczek na mundur. To był bardzo udany dzień.
 
dh Ewa Kowalska
 
2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template