logotypelogotype2
poczta   bip

Ferie zimowe zuchów

zimowisko zuchy    FERIE ZIMOWE 2018 !

Czuj!

            Za nami już czas zimowego wypoczynku. Szkoda, że wszystko co dobre tak szybko mija.  W tym roku wspólnie bawiliśmy się podczas zimowiska w Mońkach. Pojechało z nami dwanaście zuchów. Dla części z nich, był to pierwszy tak długi wyjazd. Jednak dzieci, jak na prawdziwych zuchów przystało, dzielnie wytrwały od początku do końca obozu. Program zajęć był bardzo atrakcyjny i pomógł dzieciom bliżej poznać kontynent Azji. Czyli zgodnie z naszym harcerskim założeniem, przez ciekawie zorganizowaną zabawę zuchy zdobywały nową wiedzę, tym razem dotyczącą kultury i tradycji krajów azjatyckich. Własnoręcznie wykonaliśmy z owoców zwierzęta na wzór tych, które możemy spotkać w Azji.

           Wyjazd na obóz dał też naszym zuchom możliwość interakcji społecznych z zuchami z innych gromad. Dzięki temu pojawiły się nowe znajomości i przyjaźnie. Niespodzianką dla wszystkich okazała się wizyta dh Oli Fuchs - poprzedniej drużynowej naszej dalmatyńczykowatej gromady. To była naprawdę miła niespodzianka. Doświadczyliśmy też sukcesu w konkursie czystości, który wygrały nasze zuchenki.

Pełni wrażeń i niezapomnianych przygód wróciliśmy do domu i już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu! W marcu czeka nas Rajd Powstańców Styczniowych, więc nie traćmy czasu i szykujmy się do drogi.

                                                                   Dh Monika Mojsak i dh Emilia Szkobodzińska

Biwak zuchowy w Wasilkowie

biwak czapka    BIWAK ZUCHOWY W WASILKOWIE 8-9.XII

GDY MASZ PROBLEM ZAPAMIĘTAJ, ŻE NA ZUCHY MOŻESZ LICZYĆ !!!

To był nasz świąteczny wyjazd - nocleg
w innej szkole… bez rodziców !!! Pojechała z nami niemal cała gromada. Było wesoło. Druhny postawiły przed nami różne zadania, więc nie było czasu na nudę i grymaszenie. Mieliśmy zagadkę do rozwikłania. Okazało się, że Święty Mikołaj zachorował i musieliśmy stanąć na wysokości zadania by Mu pomóc, aby święta w tym roku w ogóle się odbyły. Pracując w szóstkach stworzyliśmy fabrykę Świętego Mikołaja, gdzie każdy był za coś odpowiedzialny. Ważna była nasza współpraca, dzięki której powstały bardzo ładne pocztówki czy piaskowe obrazki.

Uczestniczyliśmy też w grze terenowej, w której mieliśmy za zadanie odszukać renifery Mikołaja i dodatkowo wykazać się znajomością tradycji
i zwyczajów świątecznych.

Spisaliśmy się na medal, a dokładniej rzecz biorąc - na zuchową sprawność. Dh Emilka wręczyła każdemu z nas świąteczną naszywkę z czerwoną czapeczką.

Myślę, że w pełni zasłużyliśmy na miano pomocników Świętego Mikołaja !!!

Niektórzy z nas zdobyli jednak coś więcej. Obiecując przestrzegać PRAWA ZUCHA złożyli obietnicę zuchową,, a na mundurze pojawił się znaczek
z białym orłem.

Wszyscy wróciliśmy z tej wyprawy bogatsi w nowe doświadczenia.

„Nie ma jak nasza zuchowa wiara, każdy się stara najlepszym być…”

 

dh Monika Mojsak

Wyprawa do naszych przybranych dziadków

Czuwaj! 


18.11.2017 licznym gronem zuchów, kadry i rodziców wyruszyliśmy do Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Czarnej Białostockiej. Zanim jednak dotarliśmy do celu naszej podróży odwiedziliśmy pomnik poświęcony bohaterom poległym podczas II wojny Światowej. Zapaliliśmy znicze i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Po tym, jakże ważnym momencie „przenieśliśmy się w czasie” i odczytaliśmy list od samego gen.Józefa Piłsudskiego, który powierzył nam zuchom, istotne zadanie. Tym samym rozpoczęliśmy całodzienną grę zuchową. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę.
W Wólce Ratowieckiej, nasi „przybrani dziadkowie” przyjęli nas z otwartymi ramionami a my przygotowaliśmy przedstawienie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej prezentacji nie zabrakło piosenek, tańców i przepięknej recytacji. Po gromkich brawach wszyscy wspólnie pośpiewaliśmy patriotyczne piosenki. Miło było zobaczyć uśmiech na twarzy niejednego dziadka. Niedługo potem zrobiliśmy sobie zasłużoną przerwę i zjedliśmy prowiant popijając ciepłą herbatą. To nie był jednak koniec atrakcji!
Kolejnym punktem naszej zbiórki była gra patrolowa. Determinacji do wygranej nie było końca. Ostatecznie każda grupa wykonała swoje zadania i wszystkie zuchy zdobyły sprawność Piłsudczyka. Z uśmiechem od ucha do ucha wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną.

 

 dh Emilia Szkobodzińska

Urodziny gromady zuchowej

Czuwaj !


26 października 101 Gromada Zuchowa „Przyjaciele dalmatyńczyków” obchodziła swoje piąte urodziny. Wszystkie zuchy dowiedziały się jak i kiedy powstała nasza gromada. Poznały również historię nazwy naszej jednostki, którą opowiedziała dh. phm. Aleksandra. Przeczytaliśmy również książkę opowiadającą o 101 dalmatyńczykach i na jej podstawie ustaliliśmy nazwy nowopowstałych szóstek. Poza tym, każdy zuch miał okazję spróbować swoich sił w „dalmatyńczykowych” konkurencjach. Walka o zwycięstwo była bardzo zacięta.
Na naszej zuchowej zbiórce nie mogło zabraknąć również niespodzianki. Szesnaścioro nowych zuchów, przy śpiewie hymnu zuchowego, otrzymało chusty naszej gromady, a na koniec, wszyscy odśpiewaliśmy „Sto lat” i zjedliśmy piękny, biało-czarno-czerwony tort. Każdy uczestnik został również obdarowany pyszną, urodzinową galaretką, którą przygotowała zuchenka Patrycja Antonowicz.
Czas tej zbiórki był niezwykły i pozostanie w naszych wspomnieniach na długo. Teraz, wspólnie rozpoczęliśmy szósty rok naszej zuchowej przygody!


dh Emilia Szkobodzińska

Zakończenie roku zuchowego

KOLEJNY ROK NASZEJ WSPÓLNEJ PRACY, ZABAWY i PRZYGODY

ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY!!!


10 czerwca spotkaliśmy się w białostockim parku i tam uroczyście przyjęliśmy do Naszej Gromady dh Emilię, która już wcześniej zaprzyjaźniła się nami i od dwóch miesięcy aktywnie uczestniczyła w zbiórkach. Nadszedł więc czas, aby nadać Jej nasze barwy.
W obecności zgromadzonych świadków: zuchów, przybocznych i rodziców, dh Ola wręczyła dh Emilii naszą łaciatą chustę. Nie było lekko. Podobnie jak każdy z nas, dh Emilia musiała złożyć obietnicę, że będzie szanowała nasze barwy. To był warunek, aby mogła dołączyć do Naszej Gromady. Stało się! Dh Emilka jest w naszej zuchowej rodzinie!
Kolejnym etapem terenowej zbiórki, była gra miejska z mapą w ręku. Podzieleni na mniejsze zastępy mieliśmy odszukać wskazane punkty i wykazać się postawą godną zucha - osoby, która kocha Boga i Polskę. Jest dzielna i mówi prawdę. Pamięta o swoich obowiązkach. W obecności której inni czują się dobrze. Osoby gotowej na to, aby przełamywać swoje słabości i starającej się być coraz lepszym. Wyraziliśmy to m.in: sprzątając śmieci w centrum Białegostoku, przeprowadzając wywiady z napotkanymi przechodniami, robiąc zdjęcia z życzliwymi ludźmi, poszukując historycznych wiadomości na temat naszego miasta, bijąc rekordy przy zadaniach sportowych, by wreszcie pokazać, że wiemy jaką postawę należy przybrać w uroczystym miejscu i w uroczystej sytuacji.
Tego dnia Adam Mojsak i Alex Jabłoński złożyli obietnicę zuchową. Tym samym dołączyli do członków Związku Harcerstwa Polskiego. Dodatkowo, Alex Jabłoński, Iza Kozłowska i Gabrysia Walendziuk zdobyli stopień zuchowy - "pierwszą gwiazdkę" zucha ochoczego.
Końcowym etapem zbiórki było wspólne świętowanie i brykanie w parku trampolin Jumper.


pwd. Monika Mojsak

 
2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template