ZHP

Bo zuchy bo zuchy co tu dalej kryć, zuch
bo zuchy to zuchy dobrze zuchem być ...!!!”

W Naszej Szkole w Sobolewie od października 2012 r., działa 101 Gromada Zuchowa o wdzięcznej nazwie "Przyjaciele Dalmatyńczyków".
Nasze spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5h. Na zbiórkach uczymy się poprzez zabawę; czyli śpiewamy, tańczymy, gramy, poznajemy nowych ludzi i doświadczamy ciekawych przygód. Do gromady może należeć każde dziecko w wieku 6-10 lat.
Oprócz zbiórek, często organizujemy różne wyjścia, wycieczki, biwaki oraz imprezy z innymi gromadami czy drużynami. Jednym słowem – nie ma u nas czasu na nudę! Drużynową gromady jest dh Aleksandra Fuchs, przyboczną ds. programowych Urszula Grębowska, natomiast opiekunem pełniącym funkcję przybocznej z ramienia szkoły - nauczycielka dh Monika Mojsak.

Krótki przegląd tego co robiliśmy w bieżącym roku szkolnym 2013/2014:

• 15 października 2013r. zuchy z naszej gromady, uczestniczyły w mini warsztatach twórczego działania z okazji obchodów DNIA BIAŁEJ LASKI. Dzieci mogły się przekonać, jak trudno jest osobie niewidomej i niedowidzącej funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości.
  • W październiku zmierzyliśmy się z innymi gromadami w konkurencjach sportowych na olimpijce.
  • W listopadzie uczestniczyliśmy w lekcji patriotyzmu w terenie. Zaprezentowaliśmy część artystyczną z okazji Święta Odzyskania Niepodległości mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej „ Złota jesień” w Wólce Ratowieckiej.
  • Braliśmy udział w XIII Festiwalu Kolęd i Pastorałek /Wyśpiewaliśmy II miejsce/.
  • W styczniu biwakowaliśmy w naszej szkole /dla niektórych zuchów była to I noc spędzona bez mamy i taty, a niektórzy z nas złożyli w tym dniu OBIETNICĘ ZUCHOWĄ dołączając do członków ZHP/.
  • Byliśmy w Janowie na zimowisku.
  • W lutym uczestniczyliśmy w zuchowym balu karnawałowym.
  • Ostatnio na zbiórkach mieliśmy ciekawych gości: dh Tadeusza Wierzbickiego, który opowiadał nam jak wyglądało harcerstwo 70 lat temu, harcerzy z drużyny pływającej po jeziorach i morzach oraz fotografa, który zdradził nam tajniki swojej pasji.
  • W marcu uczestniczyliśmy w Rajdzie Powstańców styczniowych
  • 5 kwietnia wyśpiewaliśmy II miejsce w ekumenicznym przeglądzie pieśni religijnej, który odbył się w SP nr 47 w Białymstoku.
  • Cały czas zdobywamy sprawności zuchowe, przed nami Zbiórka Polowa Hufca w Kleosinie, biwak i inne atrakcje…. jednym słowem nie mamy czasu na nudę.

zuchy

„Usiądź z nami w krąg
Dotknij silnych r
ąk
ędziesz marzył, śpiewał i rozlewał
cały serca
żar”

W naszej szkole w Sobolewie, działa  drużyna  harcerska, która obecnie przechodzi okres próbny.
Nasze spotkania odbywają się raz w tygodniu- w piątki o godzinie 15.30 i trwają 1,5 godziny. Zrzeszamy dzieci w wieku  11-15 lat. Na zbiórkach uczymy się metodyki harcerskiej, poznajemy  Prawo Harcerskie, którym każdy harcerz kieruje się w życiu, zdobywamy stopnie i sprawności i każdy z nas dąży do tego aby złożyć przyrzecznie i zdobyć krzyż harcerski… a ta droga wcale nie jest taka prosta.
Oprócz zbiórek organizujemy różne wyjścia, biwaki, obozy, zimowiska z innymi drużynami, a nawet z gromadami zuchowymi. Drużynową drużyny harcerskiej jest dh. Anna Jermak. Opiekunem drużyny z ramienia szkoły jest  Pani Anna Wyszyńska.