logotypelogotype2
poczta   bip

Nauka przez zwiedzanie

Projekt „POZNAJEMY ŚWIAT”

Od 19 maja w naszej szkole ruszył projekt „Poznajemy Świat” realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rodziny „Przyjaźń” w Supraślu i Urząd Miejski w Supraślu przy wsparciu Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej „ Razem możemy więcej”.

W maju Gmina Supraśl wyszła z oferta do uczniów  gimnazjum z projektem „Poznajemy Świat” polegającym na rajdach rowerowych  do ciekawych miejsc i zabytków na terenie Białegostoku, Supraśla i jego okolic. W rajdach brały udział dwie szkoły z gminy Supraśl: Zespół Szkół w Sobolewie i Zespół Szkół Sportowych z Supraśla. Z obu szkół zostało wytypowanych po 15 uczestników i po 2 opiekunów grup. Każdy z rajdów zaczynał się z pod szkoły w której uczą się uczniowie do wyznaczonego miejsca. W ramach projektu uczniowie z obu szkół otrzymali po 2 rowery do dyspozycji podczas trwających rajdów, kaski oraz kamizelki odblaskowe. Całość projektu obejmuje 8 spotkań w różne ciekawe miejsca.

Pierwszy z nich był do Ogrodniczek (19.05.2012r.), obie grupy miały się spotkać  na terenie szkoły podstawowej w Ogrodniczkach. Na miejscu czekali na rowerzystów  pani Dyrektor szkoły w Ogrodniczkach, pani zajmująca się realizacją projektu  i burmistrz Supraśla.  Czekał też przygotowany poczęstunek  ciepła kiełbaska z ogniska z bułeczką i na deser ciastka. W między czasie rowerzyści mieli spotkanie z policjantem, który zapoznał ich ze zmianami w kodeksie rowerowym oraz rozdał im kodeksy rowerzysty. Na spotkaniu był też pan Grabek, który prowadzi rajdy rowerowe i opowiadał o swojej ofercie naszym uczniom. Obie szkoły miały również wspólny czas na integrację i gawędę przy ognisku, nie zabrakło też zabaw i gier sportowych.

Drugi rajd był do Supraśla (26.05.2012r.), uczniowie z Sobolewa mieli spory kawałek do pokonania, uczniowie z Supraśla aby wspomóc swoich kolegów oczekiwali na nich z górce w Ogrodniczkach. Po przybyciu na miejsce rowerzystów z Sobolewa obie grupy pojechały wspólnie do Supraśla pod szkołę plastyczną gdzie na obie grupy czekała pani przewodnik Małgorzta ?? . Wspólnie z przewodnikiem obie grupy udały się na wycieczkę po Supraślu i zapoznawali się z historią tego przepięknego miasteczka. W trakcie wycieczki uczniowie otrzymali słodką przekąskę w postaci pączka oraz pyszne lody waniliowe na deser.

Trzeci rajd był prawdziwym wyzwaniem dla uczniów z Supraśla (02.06.2012r.) to oni tym razem przyjechali do nas do Sobolewa skąd wyruszyliśmy do POM Białostoczek. Pogoda tego dnia nie dopisała nam za bardzo ale wszyscy uczniowie chętnie jechali i z zaciekawieniem oczekiwali na zwiedzanie Muzeum w Białostoczku. Wszyscy uczniowie otrzymali kanapki i napoje. Muzeum okazało się ciekawym miejscem, które wprowadziło nas w dawne czasy, przepełnione było eksponatami z dawnego okresu, przez chwile mogliśmy poczuć się tak jak byśmy żyli w tamtych czasach.

Czwarty rajd był do Białegostoku (16.06.2012r.), obie grupy spotkały się pod pałacem Branickich gdzie była krótka przerwa na kanapki oraz napoje. Po czym nasza pani przewodnik oprowadziła nas po Pałacu Branickich opowiadając nam o historii pałacu oraz mieliśmy okazję podziwiać nowo zrobione ogrody i piękny Pawilon- główne miejsce spotkań.  Nie zabrakło też spaceru po centrum miasta Białegostoku. Usłyszeliśmy  bardzo ciekawe historie związane z miastem, historię budowy Kościoła Farnego budowę ryku Kościuszki. Wystarczyło też czasu na pamiątkowe zdjęcia obok fontanny i głównym placu miasta Białegostoku.

Piąty rajd do Supraśla( 21.06.2012r.) uczniowie z Sobolewa już wprawieni bez żadnych trudności dojechali do umówionego miejsca na górce w Ogrodniczkach przy której z niecierpliwością wyczekiwali ich uczniowie z Supraśla. Wspólnie obie grupy udały się do Supraśla gdzie zwiedzali Szkołę plastyczną i Muzeum Ikon. Po szkole oprowadzała nas jedna z wykładowców, która zapoznała uczniów z ofertą szkoły, pokazała najlepsze prace uczniów. Muzeum Ikon uczniowie zwiedzali z przewodnikiem muzeum.  Tradycyjnie uczniowie mieli okazje zjeść posiłek lecz trym razem nie były to kanapki tylko tradycyjne smaki Podlasia: babka ziemniaczana, kartacze lub kiszka ziemniaczana. Po objedzie rowerzyści z Supraśla dotrzymali nam towarzystwa do górki w Ogrodniczkach my pojechaliśmy dalej oni pomachali nam na pożegnanie.

Szósty rajd do Kopnej Góry (23. 06.2012r.) był to bardzo trudny rajd odległość była najdłuższa z tych które pokonaliśmy dotychczas. Aby nie było tak całkiem daleko uczniowie z Sobolewa przyjechali szkolnym autokarem do Supraśla po Bukowisko skąd mieli wypożyczone rowery. Na miejscu czekali nich uczniowie z Supraśla. Pogoda tego dnia dopisała i pięknie świeciło słoneczko co pozwoliło na zwiedzenie całego Arboretum w Kopnej Górze. Sami uczniowie byli pod wrażeniem zbiorów roślin jakie tam rosną.. Poza Arboretum dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca. Było to miejsce walk powstańców listopadowych. Mogliśmy podziwiać wykopane rzeczy i eksponaty które towarzyszyły powstańcom na froncie.. Uczniowie otrzymali kanapki i napoje. Po poczęstunku udaliśmy się do Supraśla skąd zabrał nas  autokarem  z powrotem do Sobolewa.

Siódmy rajd to wycieczka do Jurowiec – Muzeum wsi polskiej (25.06.2012r.). Obie grupy miały za zadanie dojechać do Jurowiec i wspólnie spotkać się pod muzeum. Po przyjeździe posililiśmy się kanapkami i napojami. Po czym udaliśmy się na wycieczkę po skansenie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lekcji pt.” Bez proszku i mydła” lekcja przedstawiała sposoby mycia się i prania bez użycia mydła takiego jakim posługujemy się obecnie. Uczniowie mogli zobaczyć i wypróbować dawne narzędzia do prania np. tary. Po zakończeniu lekcji spacerowaliśmy po chatach wiejskich podziwiając ich urok. Wszyscy byli pod wrażeniem przyborów i sprzętów z tamtego okresu które niejednokrotnie były wykonywane własnoręcznie przez właścicieli domów.

p. M. Osipiuk i p. A. Zabielska

2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template