logotypelogotype2
poczta   bip
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Patriotyczne Śpiewanie w naszej szkole

Dnia 09 listopada 2017 roku, w naszej szkole po raz drugi odbyło się „Patriotyczne Śpiewanie”.
„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”, słowa O.Kolberga były mottem spotkania.
Nasza szkoła miała zaszczyt gościć członków Związku Sybiraków Pana Mieczysława Plutę, Pana Hipolita Popławskiego oraz Księdza Proboszcza Andrzeja Brzozowskiego. Ten uroczysty wieczór rozpoczął się fragmentem wiersza Adama Asnyka „Miejcie Nadzieję”, który przeczytała nam uczennica klasy VA Anna Makarewicz. W nostalgiczny nastrój, przy świetle świec wprowadził nas utwór „Popiół i diament” Stana Borysa do słów Cypriana Kamila Norwida, który towarzyszył prezentacji multimedialnej poświęconej bohaterom. Po wysłuchaniu i obejrzeniu fotografii rozpoczął się najbardziej wyczekiwany moment. Dźwięki najpiękniejszych polskich melodii, począwszy od naszego pięknego hymnu narodowego, zachęciły zgromadzonych do zaśpiewania pieśni ku upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Natomiast prowadzący spotkanie uczniowie klas piątych Julia Fiedorczuk oraz Kacper Kuczyński przedstawili nam ciekawostki dotyczące tych utworów. Pojawiły się podniosłe pieśni żołnierskie tj.: „Rota”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Czerwone maki”, ale również nieco humorystyczne pieśni, tj. „Hej Hej Ułani”. Na zakończenie części artystycznej, uczennica klasy Va Kamila Golak, trafnie podsumowała rolę pieśni patriotycznej, która łączyła naszych rodaków w najtrudniejszych momentach historycznych słowami Adama Mickiewicza: „Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje. Pieśń ujdzie cało.”
Podczas tego spotkania, poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przywołaliśmy w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych, których imion nie znamy. Pani Dyrektor Elżbieta Łyszkiewicz trafnie podsumowała wieczór mówiąc jak ważne jest rozpowszechnianie patriotyzmu poprzez wielopokoleniowe śpiewanie, dodając humorystycznie, że nawet jeśli nie jesteśmy utalentowani muzycznie, przy spotkaniu z piosenką możemy sobie pozwolić na wspólne śpiewanie.
Koniec naszej wieczornicy zwieńczyła poruszająca opowieść zaproszonych gości, członków Związku Sybiraków, Pana Mieczysława Pluty oraz Pana Hipolita Popławskiego. Ich słowa wzruszyły wszystkich zgromadzonych, oraz dały dużo do myślenia. Powinniśmy docenić, że dziś żyjemy w niepodległej, wolnej Ojczyźnie i tę niepodległość i wolność chcemy i mamy obowiązek umacniać.

K. Kiziewicz
2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template