logotypelogotype2
poczta   bip
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Uczniowie klasy III gimnazjum w Olsztynie

Dnia 2 października  2017r. uczniowie klasy III gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie udali się na jednodniową  wycieczka do  Olsztyna. Wyjazd ten był nagrodą za zajęcie III miejsca w konkursie przyrodniczym „Ukwiecamy gminę Supraśl”. Organizatorem konkursu był Burmistrz Supraśla R. Dobrowolski oraz Zespół Szkół Sportowych w Supraślu. Do wycieczki dołączyła również klasa VII b z wychowawczynią – panią J. Taras, koordynatorką konkursu na terenie  szkoły.Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania interesujących i mrocznych bunkrów  z czasów II wojny światowej. Na Mazurach, w Gierłoży niedaleko Kętrzyna, znajduje się miejsce, w którym między 1941 a 1944 rokiem Adolf Hitler miał swoją kwaterę główną, nazywaną Wilczym Szańcem (niem. Wolfsschanze). Została ona zbudowana w związku z planem agresji na Związek Radziecki i stanowiła doskonały przyczółek, otoczona zapewniającymi ochronę lasami i Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.
To właśnie tutaj zapadały najważniejsze decyzje, również tutaj doszło w 1944 roku do słynnego, nieudanego zamachu na Hitlera, przeprowadzonego przez Clausa von Stauffenberga. Nasi uczniowie dowiedzieli się  na temat drugiej wojny światowej mnóstwo ciekawostek.  Przewodnik wyjawił im też kilka tajemnic  III Rzeszy, prosząc o zachowanie tej wiedzy tylko dla siebie. Młodzież uczestniczyła w niezwykłej lekcji historii, gdzie czas zatrzymał się i tylko już  fragmenty bunkrów dawały świadectwo tamtych wydarzeń. Młodzi ludzie  uświadomili sobie siłę i okrucieństwo II wojny. Przewodnik, który okazał się wielkim pasjonatem tego miejsca, opowiadał w ciekawy sposób o tych wydarzeniach, a o samym Hitlerze wiedział  tak wiele, że momentami wydawało się, że znał go osobiście. Pozwolił nawet wejść do jednego z bunkrów i wtedy poczuliśmy dreszczyk emocji.
Kolejnym etapem naszej podróży było miasto Olsztyn. Wizytę rozpoczęliśmy od niezwykłej lekcji geografii w Planetarium. Charakterystyczna srebrna kopuła Planetarium już od ponad czterdziestu lat jest jednym z symboli Olsztyna, a zarazem jedną z jego największych atrakcji.
Planetarium powstało w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który w Olsztynie spędził sporo czasu. Otwarcie miało miejsce w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. W tym miejscu nasi uczniowie uczestniczyli w specjalnym programie edukacyjnym i projekcji astronomicznej w trakcie, której prezentowane było rozgwieżdżone niebo i interesujące zjawiska astronomiczne. Wszechświat jaki ukazał się naszym oczom był zachwycający i ogromny, a my poczuliśmy się tacy mali . Nowoczesny sprzęt pozwolił na projekcje filmów w technice fulldome. Zobaczyliśmy z bliska Słońce – najjaśniejszą gwiazdę i każdy z nas miał ją na wyciągnięcie ręki. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o Słońcu, Ziemi i innych planetach naszego Układu Słonecznego. Mogli zadawać pytania , dyskutować  i choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. To był niezapomniany spacer po rozgwieżdżonym niebie. Później zwiedziliśmy znajdujące się w siedzibie Planetarium wystawy stałe i czasowe, w holu zobaczyliśmy wierną kopię satelity Sputnik 1. Kolejną atrakcją było zwiedzanie obserwatorium, znajdującego się w zabytkowej wieży ciśnień z 1899 roku. Zachwyciły nas tam przepiękne skupiska meteorytów. Oglądaliśmy dawne przyrządy astronomiczne i mogliśmy poczuć promieniowanie kosmiczne.
Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki, które znajduje się  w centrum miasta.  W tym niezwykłym miejscu przenieśliśmy się w czasy , kiedy powstał pierwszy telefon , aparat fotograficzny, projektor filmowy  czy żarówka, która zapoczątkowała erę elektryczności. Po skończonej wizycie w tym magicznym miejscu, spacerkiem przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie mogliśmy kupić pamiątki z Olsztyna .
To był już ostatni punkt naszej wycieczki. Czas było wracać do domu. Mówi się, że podróże uczą i bawią. To prawda. Wracaliśmy do domu bogatsi w wiedzę z historii i  geografii, a przy tym miło spędziliśmy czas i nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Ta wspaniała nagroda, dała młodzieży możliwość nie tylko integracji, ale miała cel edukacyjny i kształcący.
 
 
 ​Joanna Gromacka – nauczyciel j. polskiego
2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template