logotypelogotype2
poczta   bip
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Wycieczka klas VI a, II i III gimnazjum

.... do Muzeum Powstania Warszawskiego i do ZOO Warszawa

W piątek 22 września 2017 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieści się ono w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79.
Po muzeum oprowadzał nas pan przewodnik Andrzej Komuda, który bardzo ciekawie opowiadał o historii powstania warszawskiego, przybliżając nam równocześnie działalność Polskiego Państwa Podziemnego.

Muzeum Powstania Warszawskiego stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Usłyszeliśmy wiele wstrząsających historii dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy nie bali się oddać życia w powstaniu.
Niezapomnianym przeżyciem było przejście repliką kanału. Mogliśmy przez chwilę spróbować wyobrazić sobie, jak czuli się powstańcy poruszający się systemem kanałowym przechodząc miedzy odciętymi od siebie dzielnicami.
Podziwialiśmy eksponaty prezentowane w muzeum. Szczególne wrażenie zrobił na nas amerykański samolot bombowy Liberator B-24 oraz pierwsze powstańcze wydanie Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Mieliśmy okazję obejrzeć krótkometrażowy film animowany z 2010 w reżyserii Damiana Nenowa w 3D pt. Miasto Ruin, który przedstawia zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu ptaka wiosną 1945. Obraz ten jest pierwszą na świecie cyfrową rekonstrukcją zniszczonego miasta.
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do warszawskiego zoo, gdzie świetnie bawiliśmy się, podziwiając i obserwując różnorodne zwierzęta. Droga powrotna minęła nam we wspaniałej atmosferze.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego była dla nas ważna i pouczająca.

Monika Gudalewska

2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template