logotypelogotype2
poczta   bip
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Świat toruńskiego piernika

21 września grupa 0b wybrała się na wycieczkę do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na zajęcia interaktywne pt. ”Świat toruńskiego piernika”. Dzieci zapoznały się z bogatą historią piernika – niezwykłego ciasta na bazie mąki, miodu i przypraw, pachnącego cynamonem i goździkami.

 

Na wystawie zobaczyły formy piernikowe, służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, naczynia drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki. Obejrzały stylizowaną kogę - pływający w średniowieczu na Morzu Bałtyckim i Północnym żaglowiec handlowy, którym z zamorskich krain przywożono egzotyczne przyprawy, niezbędne do wypieku piernikowego ciasta. Zajrzały również do piekarni i odwiedzimy sklep z przełomu XIX i XX wieku. W części warsztatowej Dzieci samodzielnie wykrajały z ciasta pierniki o tradycyjnych kształtach. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w postaci katarzynki z Fabryki Cukierniczej „Kopernik”.

Dorota Łapińska

2018  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template